Czy powinienem kupić drzwi wejściowe z drewna, włókna szklanego lub stali?

Niezależnie od tego, czy szukasz nowego domu, czy budujesz własny, często pomijaną cechą, która zawsze odróżnia jeden dom od drugiego, są jego drzwi wejściowe . Tworzą atmosferę w Twoim domu i jest to jedna z pierwszych funkcji, z którą każdy gość w Twoim domu będzie wchodzić w interakcję — to tylko dwa powody, dla których materiał i producent Twoich drzwi są tak ważne.

Jeśli chodzi o wybór materiału na główne drzwi do domu , należy wziąć pod uwagę kilka zmiennych. Na początek należy wymienić cenę, wytrzymałość samego materiału, jego energooszczędność, pielęgnację i konserwację, trwałość koloru i realistyczny wygląd materiału. W zależności od miejsca zamieszkania i stylu architektonicznego domu, każdy rodzaj materiału ma swoje pozytywy i negatywy.

W tym artykule omówimy zalety i wady trzech popularnych materiałów na drzwi wejściowe: drewna, włókna szklanego i stali.

Drewniane drzwi wejściowe

Plusy: Ogromną zaletą drzwi wykonanych z drewna jest ich estetyczny wygląd. Barwione lub malowane drewniane drzwi wydają się być bardziej przyjemne dla oka niż drzwi z włókna szklanego lub stali i chociaż drzwi z włókna szklanego lub stali można przekształcić w imitację drzwi drewnianych, tylko niektórzy najlepsi producenci – tacy jak Gerda – mają drzwi z włókna szklanego i stali, które wyglądają tak samo autentycznie, jak prawdziwe drzwi drewniane. Plus, drewniane drzwi mogą być łatwe do naprawy. W porównaniu ze stalą rysy czy wgniecenia są łatwo ukryte w fakturze drewna. Drzwi drewniane mają zwykle miękkość, która zachęca do dotyku.

Minusy: Niestety, drewniane drzwi zwykle znajdują się na wyższym końcu ceny – większość pojedynczych wstępnie wykończonych drzwi drewnianych zwykle kosztuje od 2500 do 4000 USD. Nie są to najbardziej energooszczędne drzwi na rynku, a drewno może również pochłaniać wilgoć z powietrza, co może powodować rozwój pleśni na drzwiach. Ze względu na zdolność drewna do zginania się, wyginania lub skręcania, drewniane drzwi wymagają również większej konserwacji niż włókno szklane lub stal. Drzwi drewniane pęcznieją i utrudniają otwieranie i zamykanie oraz narażenie na działanie czynników: deszczu, śniegu i wilgoci. Portyk jest najlepszy i potrzebny jako zadaszenie i osłona przed żywiołami, gdy posiadasz drewniane drzwi frontowe lub boczne.

Drzwi wejściowe ze stali

Plusy: Jeśli szukasz stosunkowo tańszych drzwi, rozważ zakup drzwi stalowych. Te drzwi zwykle sprzedają się od około 2 000 do 7 000zł z  montażem, co generalnie plasuje ich cenę poniżej ceny drewna lub lepszych drzwi z włókna szklanego. Jedną z wielkich zalet posiadania stalowych drzwi jest to, że zapewniają one silniejszą barierę przed złodziejami lub innymi intruzami ze względu na ich solidność i wytrzymałość. Podobnie jak z włókna szklanego, drzwi stalowe są również energooszczędne i doskonale izolują ciepłe powietrze w okresie zimowym. Drzwi stalowe są idealne, jeśli szukasz czegoś bezpiecznego i niedrogiego. Ale nie wszystkie drzwi stalowe są takie same. Sklepy wielkopowierzchnowe zazwyczaj sprzedają powierzchnię ze stali o grubości od 24 do 26mm, która jest bardzo ciągliwa i ma grubość zbliżoną do puszki po napojach. Tymczasem stalowe drzwi Gerda mają grubość 75mm, czyli w przybliżeniu grubość jednej trzeciej.

Reklama:

web design

Projektowanie stron internetowych: szymansky.pl

Minusy: Niestety, drzwi stalowe mają większą skłonność do zadrapań i wgnieceń niż drzwi z drewna lub włókna szklanego, a zadrapania na drzwiach stalowych mogą prowadzić do powstawania rdzy na stali. Stalowe drzwi wejściowe również przewodzą temperaturę w szybszym tempie niż drewno lub włókno szklane — w najzimniejszy dzień w zimie lub w najgorętszy dzień lata drzwi mogą być bardzo zimne lub gorące w dotyku. Jeśli twoje drzwi są mocno nasłonecznione, stalowe drzwi muszą być pomalowane na jasny, jasny kolor, w przeciwnym razie ciemny kolor pochłonie zbyt dużo ciepła i uszkodzi drzwi. Sprawdź i zapytaj producenta o gwarancję na ciemne kolory. Co więcej, stalowe drzwi prawdopodobnie nie są dla Ciebie, jeśli szukasz autentycznego wyglądu bejcowanego drewna.

Drzwi z włókna szklanego

Plusy: Włókno szklane jest idealnym materiałem, jeśli szukasz drzwi, które nie wymagają konserwacji i zapewniają najlepszy wygląd drewna przy niewielkiej konserwacji. W przeciwieństwie do innych drzwi, drzwi z włókna szklanego nie kurczą się ani nie rozszerzają z powodu zmian pogody, dzięki czemu są idealne do trudnych lub wilgotnych warunków pogodowych. W przyzwoitym miejscu drzwi z włókna szklanego mogą wytrzymać do 15 lub 20 lat bez żadnych napraw, malowania lub regulacji.

Chociaż drzwi z włókna szklanego są stosunkowo nowe na liście materiałów drzwiowych, wiadomo, że są niezwykle wytrzymałe i bezpieczne, a także są najbardziej energooszczędne z trzech omawianych tutaj materiałów. W porównaniu z drewnem lub stalą, drzwi z włókna szklanego są również dobrze odporne na wgniecenia i zarysowania powierzchni.

Minusy: Drzwi z włókna szklanego produkowane w dużych pudełkach mogą pękać w chłodne dni, jeśli są tanie, ale poza tym dobrej jakości drzwi z włókna szklanego nie mają zbyt wielu wad.

Streszczenie

Energooszczędne drzwi dobrej jakości nie zależą wyłącznie od rodzaju materiału, z którego są wykonane. Oczywiście materiał, z którego wykonane są drzwi wejściowe, jest nadal ważny, więc pamiętaj o tym, aby wziąć pod uwagę wszystkie te rzeczy przy podejmowaniu decyzji, jaki rodzaj drzwi kupić do swojego domu. Poszukaj opinii innych ludzi z całego kraju. Szukaj taniego, szanowanego producenta z historią jakości i kilkoma problemami. Następnie wszystko sprowadza się do instalacji i zatyczki. Każdy instalator lub wykonawca może kupić drzwi wysokiej jakości, ale czy posiada certyfikat producenta potwierdzający ich prawidłowy montaż i pisemną kopię zapasową?